استیل 316 چیست و چه کاربرد هایی دارد؟


استیل 316 چیست یکی از کاربردی ترین انواع استیل می باشد. در اینجا می خواهیم شما را با برخی از مهم ترین ویژگی های استیل 316 آشنا کنیم.

همچنین اگر می خواهید در خصوص لوله استیل اطلاعاتی به دست آورید سری به مطالب قبلی بزنید.

انواع فولاد ضد زنگ 1.4401 و 1.4404 نیز به ترتیب به عنوان درجه 316 و 316L شناخته می شوند. درجه 316 از نظر تجاری درجه دوم آستنیتی است که بعد از 304 درجه دوم است.

استیل 316 چیست

فولاد ضد زنگ 316 حاوی مولیبدن است که باعث بهبود مقاومت در برابر خوردگی می شود. این امر به ویژه برای حفره خوردگی و خوردگی شکاف در محیط کلرید بسیار مشهود است.

استیل 316 L

316L، نسخه کم کربن فولاد ضد زنگ 316، در برابر رسوب کاربید ایمن است. این باعث می شود که بتوان از آن در اجزای جوش داده شده با سنج سنگین (بیش از حدود 6 میلی متر) استفاده کرد.

استیل 316

استیل 316Ti و 316H

برای کاربردهای دمای بالا باید از نوع کربن بالا، فولاد ضد زنگ 316H و فولاد ضد زنگ 316Ti درجه تثبیت شده استفاده شود.

ساختار آستنیتی فولاد ضد زنگ 316، حتی در دماهای برودتی نیز مقاومت بسیار خوبی دارد.

مقاومت در برابر خوردگی استیل 316

فولاد ضد زنگ 316 هنگام قرار گرفتن در معرض طیف وسیعی از محیط های خورنده و محیط، مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی دارد. معمولاً به عنوان فولاد ضد زنگ “درجه دریایی” در نظر گرفته می شود اما در برابر آب گرم دریا مقاوم نیست. محیط گرم کلراید می تواند باعث ایجاد حفره و خوردگی شود. درجه 316 نیز در معرض ترک خوردگی ناشی از تنش بالای 60 درجه سانتیگراد است.

مقاومت در برابر حرارت از فولاد ضد زنگ 316

فولاد ضد زنگ 316 در سرویس متناوب تا 870 درجه سانتیگراد و در سرویس مداوم تا 925 درجه سانتیگراد مقاومت خوبی در برابر اکسیداسیون دارد. اما در صورت نیاز به مقاومت در برابر خوردگی در آب، استفاده مداوم در دمای 425 860 درجه سانتیگراد توصیه نمی شود. در این نمونه 316L به دلیل مقاومت در برابر بارندگی کاربید توصیه می شود.

در صورت نیاز به مقاومت شدید در دمای بالاتر از 500 درجه سانتیگراد، درجه 316H توصیه می شود.

تولید استیل 316

ساخت تمام فولادهای ضد زنگ فقط باید با ابزارهای اختصاص داده به مواد از جنس استنلس استیل انجام شود. سطح ابزار و کار باید قبل از استفاده کاملا تمیز شود. این اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از آلودگی متقاطع فولاد ضد زنگ به وسیله فلزاتی که به راحتی خورده می شوند و ممکن است باعث تغییر رنگ سطح محصول ساخته شده شود، لازم است.

کار با استیل در شرایط سرد

فولاد ضد زنگ 316 به راحتی رول می شود که به قطعات مختلفی تبدیل شود. همچنین برای مهر زنی، عنوان و ترسیم مناسب است اما برای تسکین استرس های داخلی، بازپخت پس از کار توصیه می شود.

سرما باعث افزایش مقاومت و سختی فولاد ضد زنگ 316 می شود.

کار با استیل در شرایط گرم

تمام فرآیندهای کار داغ را می توان روی فولاد ضد زنگ 316 انجام داد. از کار گرم در زیر 927 درجه سانتی گراد جلوگیری شود. محدوده دمایی مناسب برای کار گرم 1149 1260 درجه سانتی گراد است. برای اطمینان از مقاومت به خوردگی مطلوب، بازپخت پس از کار توصیه می شود.

عملیات حرارتی فولاد ضد زنگ 316 فولاد ضد زنگ 316 با عملیات حرارتی سخت نمی شود. درمان محلول یا بازپخت می تواند با خنک سازی سریع پس از گرم شدن تا 1010 1120 درجه سانتیگراد انجام شود.

قابلیت های استیل 316

فولاد ضد زنگ 316 قابلیت ماشینکاری خوبی دارد. با استفاده از قوانین زیر می توان ماشینکاری را بهبود بخشید

برش ها باید سبک اما عمیق باشند تا با سوار شدن روی سطح مواد از سخت شدن کار جلوگیری کنند.

از تراشه شکن ها باید برای کمک به اطمینان از پاک بودن جمعیت کار استفاده شود.

جوشکاری استیل 316

عملکرد جوشکاری فیوژن برای فولاد ضد زنگ 316 هم با پرکننده و هم بدون پرکننده بسیار عالی است. میله های پرکننده و الکترودهای توصیه شده برای فولاد ضد زنگ 316 و 316L به ترتیب با فلز پایه، 316 و 316 لیتر هستند. مقاطع جوش داده شده سنگین ممکن است نیاز به بازپخت پس از جوشکاری داشته باشد. درجه 316Ti ممکن است به عنوان جایگزینی برای فولاد ضد زنگ 316 در جوش های مقاطع سنگین استفاده شود.

جوشکاری اکسی استیلن برای پیوستن به فولاد ضد زنگ 316 موفقیت آمیز نبوده است.

نسخه دیگری از 316 موجود است. این تغییر 316Ti است. فولاد ضد زنگ 316Ti حاوی مقدار کمی تیتانیوم است. محتوای تیتانیوم معمولاً فقط حدود 0.5٪ است. اتم های تیتانیوم ساختار 316 را در دمای بیش از 800 درجه سانتیگراد تثبیت می کنند. این از رسوب کاربید از مرز دانه جلوگیری می کند و از فلز در برابر خوردگی محافظت می کند.

مزیت اصلی 316Ti این است که می توان آن را در دمای بالاتر برای مدت طولانی تری نگه داشت بدون اینکه حساسیت (بارندگی) رخ دهد. 316Ti خصوصیات فیزیکی و مکانیکی مشابه درجه های استاندارد 316 را حفظ می کند.

کاربردهای استیل 316

در ابتدا برای استفاده در کارخانه های تولید کاغذ ساخته شده است که از فولاد ضد زنگ 316 معمولاً استفاده می شود.

 • تجهیزات پردازش مواد غذایی
 • تجهیزات تولید آبجوسازی، لبنیات و داروسازی
 • تجهیزات شیمیایی و پتروشیمی
 • تجهیزات میز آزمایشگاهی
 • تابلوهای معماری ساحلی
 • نرده بندی ساحلی
 • اتصالات قایق
 • ظروف حمل و نقل شیمیایی
 • مبدل های حرارتی
 • صفحه های استخراج
 • پیچ و مهره
 • فنر، مهره، پیچ و مهره
 • ایمپلنت های پزشکی
 • کارد و چنگال و وسایل آشپزی
 • سرویس بهداشتی
 • لوله کشی

فرم فروش استیل 316

استیل ضد زنگ 316 به طور معمول در اشکال زیر توسط انواع آلومینیوم توسط این مجموعه عرضه می شود:

 • ورق
 • نوار
 • لوله
 • بار
 • لوله
 • صفحه
 • اتصالات فلنج

این داده ها فقط گویایی است و نباید به عنوان جایگزینی برای مشخصات کاملی که از آن استخراج شده است، دیده شود. به طور خاص، نیازهای خاصیت مکانیکی با توجه به دما، محصول و ابعاد محصول بسیار متفاوت است. اطلاعات براساس دانش فعلی ما است و با حسن نیت داده می شود. با این حال، هیچ مسئولیتی توسط شرکت پذیرفته نخواهد شد، در صورتی که هر شخص ثالثی نسبت به آن اقدام کند.

از آنجا که محصولات جزئی ممکن است برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار گیرند و شرکت هیچ کنترلی بر استفاده آنها ندارد. شرکت به طور خاص کلیه شرایط یا ضمانت نامه های بیان شده یا ضمنی توسط اساسنامه یا موارد دیگر راجع به ابعاد، خصوصیات و یا تناسب اندام برای هر منظور خاص را مستثنی می کند.

هر نوع مشاوره توسط شرکت به هر شخص ثالث داده می شود فقط برای کمک آن شخص و بدون مسئولیت شرکت است. هرگونه قرارداد بین شرکت و مشتری منوط به شرایط فروش شرکت خواهد بود. میزان تعهدات شرکت در قبال هر مشتری به وضوح در آن شرایط مشخص شده است. نسخه ای از آن در صورت درخواست موجود است.

برای تهیه بهترین انواع استیل 316 با کارشناسان ما با شماره تلفن ۶۶۳۹۲۵۳۹ در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما در تماس باشید