مزیت های میلگرد استیل و بررسی عملکرد آن ها

مزیت های میلگرد استیل

آیا با مزیت های میلگرد استیل آشنا هستید؟ چه ویژگی هایی باعث می شود تا این نوع میلگرد ها اهمیت بسیار بالایی پیدا کنند؟

در مطالب قبلی شما را با انواع میلگرد استیل آشنا کردیم. در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید.

مزیت های میلگرد استیل

برخی از مهم ترین مزایای میلگرد استیل عبارت اند از:

  • در برابر خوردگی، یون کلرید بسیار مقاوم است
  • برای محافظت از آن به قلیائیت زیاد بتن متکی نیست
  • پوشش بتنی را می توان کاهش داد
  • سیلانت بتنی مانند سیلان را می توان حذف کرد
  • مخلوط بتن را می توان برای نیازهای طراحی بتن ساده کرد نه برای نیازهای حفاظتی میلگرد
  • باعث افزایش دوام سازه می شود.
  • میزان تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد.
  • می توان آن را به صورت گزینشی برای عناصر پر خطر با هزینه مقرون به صرفه استفاده کرد.
  • در نهایت بازیافت خواهد شد.

مزیت های میلگرد استیل

استفاده از میلگرد استیل در سازه های بتنی

استفاده از میلگرد استیل ضد زنگ با مقاومت بالا و مقاوم در برابر خوردگی برای تقویت بتن در پل ها ، بزرگراه ها ، ساختمان ها و سایر پروژه های ساختمانی اخیراً رو به افزایش است ، به ویژه هنگامی که هزینه های چرخه عمر این ارتقاء مواد به طور مناسب در مقایسه با هزینه های پایین تر و صرفه جویی های احتمالی سنجیده می شود. از فولاد کربنی روند ضد زنگ به ویژه در مناطق ساحلی ایالات متحده و کانادا و اروپا مشهود بوده است.

هزینه های بالاتر میلگرد استیل ضد زنگ جامد و آجدار در مقایسه با هزینه های اولیه ، هزینه های تعمیر و نگهداری مادام العمر ، هزینه های تعویض و هزینه های عملیاتی که هنگام استفاده از میلگرد فولاد کربنی ، با و بدون روکش و روکش انجام می شود ، قابل توجیه است.

در عمل ، میلگرد فولاد ضد زنگ در بسیاری از سازه های بتنی برای ایجاد مقاومت بالا و مقاومت طولانی مدت در برابر حمله خورنده کلریدهای ناشی از نمک جاده ای و محیط های سخت دریایی و همچنین کلریدهای تشکیل شده از بتن که میلگرد در آنها مدفون است ، استفاده شده است.

کاربردهای احتمالی میلگرد استیل مقاوم در برابر خوردگی می تواند شامل مجموعه ای از سازه های دریایی مانند عرشه پل ، پیاده روها ، سطح شیب دار ، پارپت ، ستون ، موانع ، دیوارهای حائل ، سیستم های لنگر انداز ، پارکینگ ها ، دیوارها ، ستون ها و اسکله ها باشد. میلگرد ضد زنگ همچنین ممکن است برای زیرساخت های کارخانه های شیمیایی و دیگر فرآیندها که مقاومت در برابر خوردگی مهم است در نظر گرفته شود.

میلگرد از جنس استنلس استیل ، ترکیب خوبی از استحکام بالا ، چقرمگی ، شکل پذیری و مقاومت در برابر خستگی ، همراه با مقاومت در برابر خوردگی ، برای ساخت پل ها و سایر سازه ها در مناطق با لرزه خیزی بالا استفاده شده است. نگرانی اصلی در اینجا نیاز به استحکام بالا برای حفظ یکپارچگی سازه ای هر پل در معرض اختلال لرزه ای و ایمنی رانندگان هنگام استفاده از آن است.

لازم به ذکر است که مقاوم سازی لرزه ای پل ها یکی از شش گروه اصلی است که توسط اداره راهداری فدرال (FHWA) برای تأمین بودجه در نظر گرفته شده است. سایر پروژه های زیربنایی FHWA شامل تحقیق و ساخت پل نوآورانه ، پروژه های قیمت گذاری ارزشمند و قایق ها و پایانه های کشتی است. هر یک از این سه پروژه ممکن است نیاز به ارزیابی مجدد مواد میلگرد داشته باشد.

همچنین تعداد فزاینده ای از کاربردهای میلگرد وجود دارد که به نفوذپذیری مغناطیسی کنترل شده نیاز دارند ، در حالی که فولاد کربنی را نمی توان یک گزینه در نظر گرفت. میلگرد استیل ضد زنگ غیر مغناطیسی با موفقیت در پی موتورهای الکتریکی و در ساخت ساختمانهایی که دارای MRI و تجهیزات مشابه هستند استفاده می شود.

علاوه بر این ، از همان آلیاژهای ضد زنگ ضد مغناطیسی در ساخت اسکله های “ضعیف کننده” استفاده شده است ، جایی که عملکرد مناسب ابزار دقیق در کشتی های متصل قبل از بازگشت به دریا بازسازی می شود. طراحان یا مشخص کننده مواد که فولاد ضد زنگ با نفوذ پذیری کم می خواهند باید مشخص کنند که مواد مطابق با روش آزمایش ASTM A 342 بررسی شوند.

نما و پوشش

در تلاش برای بهبود مقاومت در برابر خوردگی با هزینه اولیه کمتر از فولاد ضد زنگ ، برخی از پروژه های ساختمانی در طول این سالها سعی کرده اند نما هایی با میلگرد فولادی ضد زنگ نوع 316 یا نما اپوکسی ، در دراز مدت با نتایج ضعیف مخلوط شوند.

میلگرد نما یک فرآیند نسبتاً جدید است که هنوز برای استفاده طولانی مدت اثبات نشده است. بدون ضخامت نما چسبنده و یکنواخت ، میلگرد مستعد حمله خورنده است. علاوه بر این ، نما میلگرد کربن عموماً در طولهای نسبتاً کوتاه انجام می شود. بنابراین ، تعداد زیادی از میله ها باید به صورت جداگانه در هر دو انتها بسته شوند و آب بندی شوند. این عملیات یا توسط سازنده میله یا در محل ساخت و ساز ، جایی که کار زیاد کار می کند ، انجام می شود. پس از افزودن خطرات حمل و نقل ، بارگیری و تخلیه انبارها و ساخت شبکه میلگرد ، چشم انداز داشتن میله بدون نما بدون عیب بسیار کاهش یافته است. بدون نما کامل ، فولاد کربنی نمایان می شود.

پوشش های اپوکسی مایع که بر روی میلگرد فولاد کربنی با غوطه وری یا سمپاشی اعمال می شوند ، تا 20 سال در محیط های خورنده ملایم دوام آورده اند. با این حال ، پوشش باید کاملاً به سطح میله بچسبد و پس از استفاده بدون خط و خش باقی بماند. مشابه نما ، کوچکترین نقطه ای که به آن نمی چسبد یا دچار آسیب سطحی می شود ، فلز پایه را در معرض حمله خوردگی قرار می دهد.

از آنجا که عیبی معمولاً در بتن دیده نمی شود یا یافت نمی شود ، میله می تواند به طور جدی خراب شود و عمر سازه ای را که در آن استفاده می شود کوتاه کند. حتی بدون نقص سطحی ، پوشش ها به دلیل تغییرات پوشش و ضخامت فیلم زودتر خراب می شوند.

مشکلات مربوط به نما باعث شده است که بسیاری از مشخصات مصالح مزیت ها و کارایی هزینه میلگرد فولاد ضد زنگ را به ویژه برای استفاده در محیط های خورنده شدید ، مجدداً در نظر بگیرند.

خواص ضد زنگ

اگرچه نام ASTM A 276 تعداد خوبی از آلیاژهای ضد زنگ را برای استفاده در آرماتورهای بتنی فهرست کرده است ، اما یکی از چهار فولاد ضد زنگ اصلی را می توان برای اکثر کاربردها در نظر گرفت. اینها 2205 ضد زنگ (S31803) ، ضد زنگ نوع 316LN (S31653) ، 18Cr 3Ni 12Mn ضد زنگ (S24000) و ضد زنگ نوع 304LN (S30453) هستند.

برای کاربردهای میلگرد ، فرایند انتخاب آلیاژ باید با ارزیابی خواص مکانیکی هر آلیاژ شروع شود. مشخصات ASTM A955 که میله های فولادی ضد زنگ تغییر شکل یافته و ساده برای تقویت بتن را در بر می گیرد ، الزامات استاندارد ویژگی را مشخص می کند. این استاندارد اجازه می دهد تا میلگرد فولاد ضد زنگ در سه سطح استحکام تولید شود.

با این حال ، کارپنتر می تواند برای هر چهار آلیاژ در نظر گرفته شده ، قدرت بازدهی 75 ksi (518 مگاپاسکال) یا بیشتر و مقاومت کششی حداقل 100 ksi (690 مگاپاسکال) را بدست آورد. این مقادیر نشان دهنده بالاترین سطح از سه سطح قدرت فهرست شده توسط ASTM A955 هستند. بالاترین سطح مقاومت را می توان در تمام قطرهای استاندارد میله از شماره 3 تا شماره 11 – یا 0.375 اینچ (10 میلی متر) تا 1.375 اینچ (35 میلی متر) بدست آورد. در واقع می توان سطوح استحکام را با تغییر پارامترهای نورد گرم بر اساس اندازه میله تنظیم کرد.

هر چهار فولاد ضد زنگ شکل پذیری فوق العاده ای را ارائه می دهند که باعث می شود میلگرد به راحتی شکل گرفته و ساخته شود. خواص طویل شدن آنها در محدوده 20 تا 30 درصد است ، که دو یا حتی سه برابر حداقل طول 7 تا 12 درصد تعیین شده توسط مشخصات ASTM A955 برای آلیاژهای مشابه در سطح مقاومت ksi 75 است. طویل شدن ویژگی اصلی سازندگان است که عملیات خم شدن متعددی را انجام می دهند.

این ترکیب منحصر به فرد از خواص مکانیکی ، هر چهار فولاد ضد زنگ را برای پروژه های ساختمانی در مناطق لرزه خیز فعال کاندید می کند. سطح استحکام بالای آنها به طراحان اجازه می دهد از مواد کمتری استفاده کنند و وزن خود را حفظ کنند. شکل پذیری خوب آنها به سازه ها اجازه می دهد تا در هنگام هرگونه اختلال لرزه ای بدون شکستن خم شوند.

استنلس استیل 2205 یک فولاد ضد زنگ دوبلکس با ریزساختار متشکل از فازهای آستنیت و فریت است. این ساختار دوبلکس ، همراه با ترکیب شیمیایی ، ترکیبی عالی از مقاومت در برابر خوردگی را به آلیاژ می دهد. در شرایط آنیل و نورد گرم ، ضد زنگ 2205 فرومغناطیس است.

Stainless Type 316LN یک نسخه تقویت شده با نیتروژن از نوع 316L ضد زنگ است. عملکرد و استحکام کششی بسیار بالاتری نسبت به نوع 316L ضد زنگ دارد ، بدون این که روی شکل پذیری ، مقاومت در برابر خوردگی یا خواص غیر مغناطیسی تأثیر بسزایی بگذارد.

برای اطلاع از قیمت میلگرد استیل با کارشناسان ما با شماره تلفن ۶۶۳۹۲۵۳۹ تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما در تماس باشید