ضرورت استفاده از میلگرد استیل در ساخت و ساز

میلگرد استیل در ساخت و ساز

چرا باید از میلگرد استیل در ساخت و ساز استفاده کنیم؟ چه فاکتور هایی باعث می شود این نوع میلگرد ها از محبوبیت بالایی برخوردار باشند.

در مطالب قبلی شما را با مزیت های میلگرد استیل و عملکرد آن ها آشنا کردیم. در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در این خصوص به دست آورید.

مزیت های میلگرد استیل در ساخت و ساز

  • از سازه ها پشتیبانی می کند
  • شکل پذیری بالا
  • مقاوم در برابر ضربه
  • مونتاژ آسان
  • قابل بازیافت

صنعت ساختمان مدت‌هاست که از مزایای فراوان میلگرد فولادی و اهمیت آن در راه‌اندازی سازه‌های بتنی آگاه بوده است. این مواد ساده و در عین حال انعطاف ‌پذیر که به عنوان میله‌های فولادی تقویت‌ کننده نیز شناخته می‌ شوند، در ساختمان‌ ها برای پشتیبانی ساختمانی برای ستون‌ها، پایه‌ها، دیوارها، پانل ‌ها و موارد مشابه نصب شده‌اند.

اگرچه میله فولادی نسبتاً رایج است، اما دارای چندین مزیت است که آن را به یکی از قابل اعتماد ترین مواد در کاربردهای سازه ای تبدیل می کند. میلگرد با طراحی غیرقابل توجهی مانند لوله با چندین الگوی آجدار روی آن، در ایجاد ساختارهای مقاوم در برابر ضربه برای بسیاری از ساختمان های مدرن تا به امروز بسیار مهم بوده است.

از سازه ها پشتیبانی می کند

بارزترین مزیت میلگرد فولادی این است که پشتیبانی استثنایی از انواع مختلف سازه ها را فراهم می کند. همانطور که قبلا ذکر شد، می توان آن را در فونداسیون ها، پایه ها، ستون ها و پوشش دیوارها یافت. اغلب اوقات، یک میلگرد فولادی منفرد با چندین میلگرد متصل می شود تا چارچوبی را تشکیل دهد که به آن پایداری می دهد.

طراحی منحصر به فرد میلگرد فولادی آن چیزی است که آن را برای ایجاد استحکام تقویت کننده به کیفیت بتن مناسب می کند. پوشش طرح دار و بافت میلگرد طوری طراحی شده است که به شدت به ترکیب بتن بچسبد.

هنگامی که مواد به پایان رسید، شبکه میلگرد ساخته شده به سازه اجازه می دهد تا محکم بایستد و در برابر هر گونه تنش خارجی که ممکن است کل سیستم ساختمان را تحت تاثیر قرار دهد مقاومت کند.

شکل پذیری به سادگی اصطلاحی است که اغلب با مصالح ساختاری مرتبط است. این به عنوان توانایی یک ماده برای مقاومت در برابر شکستن حتی پس از تغییر شکل ظاهری آن تعریف می شود.

میلگرد استیل در ساخت و ساز

قابلیت شکل پذیری بالا میلگرد استیل در ساخت و ساز

بتن خالص به تنهایی برای حمایت از سازه کافی نخواهد بود، صرفاً به این دلیل که شکل پذیری پایینی دارد. به دلیل شکنندگی مواد، مستعد ترک خوردگی و آسیب است، به خصوص زمانی که در معرض سایر شرایط محیطی قرار می گیرد. برای مثال، وجود رطوبت از قبل می ‌تواند شکاف‌ها را در سنگدانه‌های بتن افزایش دهد که می‌تواند باعث شکست فیزیکی آن شود.

به این ترتیب، میلگرد فولادی به یک منظره رایج در فعالیت های ساخت و ساز مبتنی بر بتن تبدیل شد. بر خلاف بتن، فولاد بسیار انعطاف پذیر است. یک جزء کربن اضافی به راحتی می تواند شکل پذیری آن را افزایش دهد و به آن اجازه دهد در برابر خمیدگی ها و نیروهای فشاری که برای شکستن مواد هستند مقاومت کند.

مقاوم در برابر ضربه

مهم است که یک ساختمان بتواند از خود در برابر هر گونه آسیب ضربه ای که نه تنها بر ظاهر، بلکه بر عملکرد آن تأثیر می گذارد، محافظت کند. در ترکیب با سایر مصالح ساختمانی بادوام، میلگرد فولادی برای ایجاد مقاومت در برابر ضربه بالا بسیار مهم است.

یک ساختمان باید بتواند چندین دستورالعمل انطباق را که مناسب بودن آن را برای استفاده تعریف می کند، رعایت کند. به همین دلیل است که به ندرت یک ساختمان بتنی را می بینید که حتی پس از تجربه سطح قابل توجهی از ضربه بلافاصله آسیب دیده است.

با در نظر گرفتن این موضوع، در مواقع بلایای طبیعی مانند زلزله، چارچوب های متعدد میلگردهای فولادی می تواند یک ساختمان را به سازه ای مقاوم در برابر زلزله تبدیل کند. این امر به ویژه در ظرفیت بتن مسلح برای انتقال بارهای سنگین تنش به سایر اجزای ساختمان مشهود است.

در حالی که ممکن است برخی از قسمت‌های سازه دچار شکستگی شوند، ظرفیت تحمل بار و شکل‌ پذیری میلگردهای فولادی، لایه دیگری از پشتیبانی و حفاظت را به سایر اجزا می‌افزاید.

مونتاژ ساده

یکی دیگر از مزایای میلگرد فولادی این است که می توان آن را به راحتی در جای خود مونتاژ کرد. چه برای ستون ها، دال های پایه، سنگ فرش، زهکشی و غیره. میلگردها را می توان به راحتی با استفاده از مواد در دسترس در یک مکان واحد منتقل و نصب کرد.

دو تکنیک رایجی که برای ایجاد چارچوب های میلگرد فولادی استفاده شده است، بستن و جوشکاری است. پیمانکاران می توانند تعیین کنند که آیا میلگردی که دارند برای هر یک از این دو روش مناسب است یا خیر. به عنوان مثال، میلگردی که دارای برچسب “W” است را می توان با میلگرد دیگری به هم جوش داد.

مونتاژ میلگردهای بسته شده را می توان در زمان بسیار کوتاه تری با مشکل بسیار کم انجام داد.

قابل بازیافت

انتخاب میلگردهای فولادی می تواند یک گزینه مقرون به صرفه باشد، نه تنها به دلیل وجود آنها در همه جا، بلکه به این دلیل که می توان آنها را چندین بار بازیافت کرد بدون اینکه بر خواص آنها تأثیر بگذارد. به تمام ساختمان هایی که قبلاً تخریب شده اند فکر کنید. بسیاری از مواد مورد استفاده در ساخت آنها به ویژه میلگرد هنوز هم برای بازیافت مجدد مناسب هستند.

جدای از هزینه، قابلیت بازیافت میلگرد فولادی پیامدهای زیست محیطی نیز دارد. ضایعات کمتر به این معنی است که بار روی محل های دفن زباله کاهش می یابد. در واقع، تقریباً 100٪ میلگردها را می توان با خیال راحت بازیافت کرد و برای ساخت و ساز مجددا استفاده کرد، که به میزان قابل توجهی میزان زباله هایی را که به سایت های دفع می رود کاهش می دهد.

نکات کلیدی

نکات مثبت این ریبار ها میلگرد را به یکی از مناسب ترین مصالح برای استفاده در ساختمان تبدیل کرده است. میلگرد نه تنها یک شبکه قابل اعتماد پشتیبانی برای سازه ها اضافه می کند، بلکه دارای شکل پذیری بالایی است، قابل بازیافت است و می تواند در انواع فعالیت های ساختمانی استفاده شود.

با وجود سادگی میلگرد فولادی، نباید آن را به دلیل قابلیت های آن دست کم گرفت. این احتمال وجود دارد که این ماده در بسیاری از کاربردهای سازه‌ای حتی برای قرن‌های آینده نیز به عنوان یک منظره رایج باقی بماند.

برای تهیه بهترین انواع میلگرد استیل در ساخت و ساز می توانید با کارشناسان ما با شماره ۶۶۳۹۲۵۳۹ تماس بگیرید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما در تماس باشید