انواع مختلف شیرآلات استنلس استیل

استنلس استیل

شیرآلات استنلس استیل که از کاربردی ترین و مهم ترین نوع شیرآلات صنعتی هستند انواع مختلفی دارند. در مقالات قبلی به کاربرد های مختلف این شیرآلات پرداختیم. در این مقاله با ما همراه باشید تا با انواع مختلف این نوع شیرآلات آشنا شوید.

استنلس استیل 304 و 316

شیرآلات استنلس استیل به مقاومت بالا در برابر فشار، دمای خیلی بالا یا پایین و مقاومت در برابر مواد شیمیایی معروف هستند. استنلس استیل با طول عمر خیلی بالا دو نوع متداول دارد: استنلس استیل 304 و 316. از بین این دو مدل، نوع 316 با کیفیت تر و خالص تر است. هر نوع از این شیرآلات برای هدف متفاوتی استفاده می شوند. این شیرآلات در سراسر دنیا در صنایع مختلفی مانند مدیریت آب، فرایند های شیمیایی و صنایع غذایی کاربرد دارند.

شیر یک طرفه استنلس استیل و شیر ساچمه ای

شیریک طرفه معمولا برای جلوگیری از برگشت مایع به داخل لوله استفاده میشود. در شیر ساچمه ای استنلس استیل از یک گوی داخل بدنه شیر استفاده میشود تا جریان مایع فقط در یک جهت باشد. این نوع شیر برای سیستم های تصفیه یا فیلتر آب ضروری هستند. در این نوع شیر، استنلس استیل یا استیل ضد زنگ فلز مناسب است زیرا در تماس با آب مقاومت دارد.  شیرهای ساچمه ای معمولا برای کنترل و باز و بسته کردن بدون دره ای کاهش در میزان فشار استفاده میشوند. این نوع شیرها کاملا مناسب شرایطی هستند که به بستن سریع شیر نیاز است. در مقابل اینکه شیرهای دستی به چرخاندن نیاز دارند، شیر زاویه ای در کنار شیر ساچمه ای میتواند کمکی برای بستن جریان باشد.

انواع شیرآلات استنلس استیل

شیر کشویی استنلس استیل

این نوع از شیرآلات استنلس استیل دارای قابلیت روشن و خاموش شدن است. کشو یا دیسکی که داخل شیر قرار دارد بالا آمده و بعد درحالیکه دستگیره ای چرخانده میشود پایین می آید. این شیرها برای تنظیم جریان آب خیلی مناسب نیستند و استفاده از آنها به این منظور میتواند منجر به تخریب مکانیزم دیسک شود. دو نوع شیر کشویی در بازار موجود است: شیر با مرکز بالارونده و غیر بالارونده.

شیر چاقویی

شیرهای چاقویی در واقع شبیه شیرهای کشویی هستند. مهم ترین تفاوت آنها این است که شیرچاقویی از شیر کشویی فشرده تر است.

شیر دیافراگمی

یکی دیگر از انواع شیرآلات استنلس استیل شیر دیافراگمی است. از این شیر در مواقعی استفاده میشود که جریان مایع را باید به وسیله حرکت یک دیافراگم کنترل کرد. برای تغییر مکان دیافراگم میتوان از انواع فشار مثل فشار به سمت بالا یا پایین و یا حتی فشار خارجی مثل فشار هیدرولیکی یا بادی استفاده کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما در تماس باشید